Apie vaiko (ir tėvų) adaptaciją darželyje

Apie vaiko (ir tėvų) adaptaciją darželyje

„Mažųjų valdų” darželio fėja
Priėmimas į darželius vyksta ištisus metus, tad kiekvieną mėnesį turime šeimų, klausiančių mūsų patarimų apie sėkmingą vaiko adaptaciją darželyje.

Edukologė Renata Lazdin dalinasi įžvalgomis apie vaiko (ir tėvų) adaptaciją darželyje. Verta paskaityti visiems darželinukų tėvams, nesvarbu, ar lankote/lankysite mūsų, ar kitą privatų arba valstybinį darželį:
  • adaptacija gali tęstis iki pusės metų;
  • vyksta ne tik vaiko, bet ir tėvų adaptacija;
  • darželio lankymas mažam vaikui prilygsta naujos Visatos atradimui;
  • kaip gerai seksis adaptuotis labai priklauso nuo daugybės aspektų: kokio amžiaus vaikas? Kokia jo socializacijos (buvimo be tėvų) patirtis? Koks jo temperamentas? Kokios filosofijos laikomasi darželyje ir kaip gerai dirba auklėtojos? Kaip gerai vaiko paleidimui pasirengusi Jūsų (tėvų) širdis? Kaip gerai atlikote paruošiamuosius namų darbus?
  • Vaikas yra žmogus. Todėl net atlikus visus veiksmus iš pažiūros teisingai jam gali būti (ir dažniausiai yra) neramu ir nauja atrasti naują Visatą. Taip kaip mums būtų neramu vieniems keliauti į Nangijalą.

 

 

Kas gali sustiprinti Jūsų vaiko ryšį su vaikų darželiu?

Edukologė Renata Lazdin dalinasi priemonių sąrašu. Tai galima taikyti ne tik lankymo pradžioje, bet ir bet kada, kai matote, kad vaiko jautrumas padidėjęs:

Vaikams, kaip ir suaugusiems reikia daugybės dalykų, tačiau visų jų branduolys – tvirtas, patikimas ryšys, kurį su suaugusiais teisėtai nori jausti maži vaikai. Šis ryšys vadinamas prieraišumu. Jei su mažuoju turite prieraišų ryšį, mažylis yra ramesnis, lengviau sukalbamas, geriau valgo ir miega, sėkmingiau iš Jūsų mokosi, auga stiprus ir turi visas galimybes tapti sėkmingu, laimingu suaugusiuoju. Ryšys – gyvenimo branduolys.

Vaikas išsirenka suaugusįjį su kuriuo kuria pirminį prieraišumą ir suaugusius, su kuriais kuria antrinius prieraišumus. Todėl, jei norite, kad Jūsų mažyliui gerai sektųsi darželyje – padėkite vaikui susikurti ryšį su darželio komanda ir nuolat šį ryšį puoselėkite.

Vaikas jaučia Jūsų požiūrį ir širdies virpesius, todėl širdimi įsitikinkite, kad darželis ir jo auklėtojai yra geriausia, ką Jūsų vaikas gali gauti ne namie.

Parašykite auklėtojoms vaiko buities ir būdo charakteristiką. Darželio kolektyvas vaiką ir taip pažins (kitokį, nes vaikai su mama elgiasi magiškai kitaip), bet tai bus puiki terapinė vaiko paleidimo priemonė Jums patiems.

Supažindinkite vaiką su būsimais auklėtojais, padėkite užmegzti ryšį su jais dar iki darželio lankymo. Iš anksto namie pakabinkite auklėtojų nuotraukas ir jas kurį laiką palaikykite, vaikui pradėjus lankyti darželį, taip pat pradėjus dirbti naujiems auklėtojams.

Pirmomis dienomis, kai darželį dar lankote drauge, pafilmuokite vaiką jo aplinkoje gana ilgomis atkarpomis ir vakare žiūrėkite įrašus – tai padės vaikui suvokti save darželyje.

Kasdien girdint vaikui apie auklėtojus gerai atsiliepkite ir niekada nekritikuokite jų аr darželio girdint vaikams.

Namie pakabinkite bendrą grupės nuotrauką. Tai padės suvokti, kad nuo šiol suaugusiojo dėmesiu reikės dalytis ir su kitais vaikais.

Domėkitės tuo, kas veikiama darželyje. Atsiimdami vaiką pabūkite bent kelias akimirkas (bet saugokitės – niekuomet neprailginkite auklėtojų darbo laiko, nes tam, kad jie mylėtų darbą, turime gerbti jų poilsį). Dalyvaukite šventėse, kituose mini renginiuose, ypatingai tvarkymosi iniciatyvose – po tokių vaikas visuomet daug smagiau keliauja į darželį.

Jei aktyviai domitės vaiko valgymo ir miego ypatumais – nepamirškite pasidomėti ir ugdymu, nes kitaip auklėtojų motyvacija stengtis ugdyti kris.

Pasakokite auklėtojams kaip vaikas gerai apie jas atsiliepia namie.

Ryte stenkitės puoselėti vis tokį patį atsisveikinimo ritualą ir niekuomet nepabėkite neperspėję. Išeikite jautriai, bet ryžtingai. Galite aptarti, ką veiksite susitikę ir tiksliai pasakykite po kokio dienos momento grįšite pasiimti, pvz. „ateisiu po miegelio”, „ateisiu, kai pavalgysite pavakarius” ir pan. Tėvams ant kaklų pakibę vaikai ir negebantys išeiti tėveliai yra veikiau tėvų problema. Vaikai, kurių adaptacija jau įsibėgėjusi paprastai graudinasi tik kokią minutę tėvams išėjus. Tikrai. 

Apibendrinant: net jei apie savo vaiką galite pasakyti, kad jis „labai žaidžia su kitais vaikais, jam manęs visai nereikia, kai kur nors esame”, tai dar nereiškia, kad adaptacija pasibaigs per savaitę. Jei suvoksite, kad tai lyg visos šeimos kopimas į Kilimandžarą – jau paklosite gerą pradžią lankymo sėkmei pasiekti greičiau.

Jei darželio dar nelankote, tačiau jau planuojate, labai rekomenduojame lankyti tėvų ir vaikų adaptacinį pusdienio darželį, kuris stebuklingai padės pasiruošti savarankiškam darželio lankymui.