Basomis per sniegą

Basomis per sniegą

„Mažųjų valdų” darželio fėja
Grūdinimas – žaibiškas susidūrimas su kitokia aplinka. Tonizuoja organizmą, didina atsparumą ligoms, skatina kūrybiškumą, proto guvumą ir didina ištvermę.

Taip, „Mažųjų valdų” darželiuose mūsų vaikai grūdinasi basomis per sniegą!

Siūlome tėveliams peržiūrėti savo vaikų dienotvarkes ir pasisemti idėjų darželio septynių sveikos vaiko gyvensenos elementų programoje, kur tiesioginis grūdinimas tėra ledkalnio viršūnė.

Sveika mityba. Prisiminkime ne tik mitybos piramidę, bet ir galvokime, iš kur atkeliauja maistas ant vaikų stalo, kas ir su kokia energija jį augina, gamina. Ir nepamirškime apie visa tai kalbėtis su vaikais. Pavyzdžiui, apie tai, kaip kūną veikia cukrus, kodėl saldėsių norisi dar ir dar. Koks maistas šildo ar šaldo kūną. Vaikai pajėgūs priimti net būdami labai maži, o tai, ką praktikuoja namie ir/arba ugdymo įstaigoje iki mokyklos, tampa norma, atspirties tašku visam gyvenimui.

Buvimas lauke bet kokiu oru ir ištvermės reikalaujantys žygiai. Būti lauke yra svarbu ne tik dėl deguonies kupino oro. Laipynės, judėjimas, ištvermės reikalaujantys žygiai natūraliais gamtiniais paviršiais (o ne tik parkų takais) užgrūdina vaikus fiziškai, ugdo jų valią, ištvermę, jie mokosi įveikti bet kokias kliūtis. Neretai atėjęs iš namų vaikas yra įpratęs, kad tėvai atneša, pasiūlo, įkelia. Lauke jie įgauna drąsos ropštis, kristi, atsikelti ir vėl bandyti. Lauke stiprėja ne tik kūnas, bet ir charakteris.

Judėjimas, sportas, koordinuota fizinė veikla. Judėjimas yra kasdienybė „Mažųjų valdų” darželyje. Nuo treniruočių gimnastikos centre iki judėjimo per pamokėles, laisvo judėjimo įrangos kupinoje salėje. Daryti tam tikrus pratimus sportinės įrangos pagalba yra labai svarbu. Tai vysto fizines kūno savybes – jėgą, ištvermę, lankstumą. Leidžia vaikams siekti, įveikti ir taip realizuoti augimo, savarankiškumo poreikius.

Gera psichologinė savijauta ir meilė. Visiems žinoma, kad, pavyzdžiui, pradedant lankyti darželį, vaikas jaučia stresą ir prasideda „pilvelį skauda“ žaidimai. Tai psichosomatiniai reiškiniai. Taigi, jei vaikai jaučiasi gerai, laimingi, eina pas draugus į darželį, jie nenorės sirgti. Vaikas nori būti pastebėtas, puoselėjamas, myluojamas. Tiek tėvų, tiek auklėtojų. Jam būtina turėti kupiną meilės širdelę, o meilę reikėtų suprasti kaip naudojamą resursą, o ne konstantą, kuri, atrodytų, visada yra. Tėvai sako: „Aš tikrai myliu savo vaiką”. Tėveliams tai sakyti, rodyti, reikia savo vaikui nuolat ir kasdien. Nepamirškime, kad mažyliai, apglėbti suaugusiojo dėmesio ir meilės vystosi dvigubai greičiau.

Realizuotas poreikis tobulėti, mokytis. Atrodytų, kad tai PROTO stiprinimo programos komponentė. Bet prisiminkime, kad vaiko dvasiniai poreikiai mokytis, tobulėti yra labai stiprūs. Leisdami jiems realizuotis, stipriname ir kūną.

Erdvė ir laikas laisvam žaidimui. Neįprasta, tiesa? Išties laisvas žaidimas yra vienas iš bazinių vaiko poreikių ir jo netenkinimas gali sargdinti. Laisvas žaidimas su tinkamais žaislais.

Tiesioginis grūdinimas. Tiesioginis grūdinimas yra lyg vyšnaitė ant torčiuko. Grūdinimas gali būti atliekamas oru, vandeniu ir/ar žeme. Pas mus darželyje jis vyksta nuo rudens iki pavasario ir jame dalyvauja tik tos šeimos, kurios duoda sutikimą. Nusipilama šaltu vandeniu (visą kūną ar tik kojytes) arba esant sniegui lakstoma lauke. Ypač trumpos sesijos. Namie taip pat skatiname imtis šios iniciatyvos – atidarę duris leiskite vaikui akimirkai išeiti (tik jei nori!) ant sniego, ar tiesiog į vėsų orą balkone. Imunitetas kaipmat sustiprės.

Įsikvėpimui pradėti grūdintis, pakviesti prisijungti visą šeimą - nuo didžiausio iki mažiausio, dalinamės archyviniais kadrais iš darželio kasdienybės ir grūdinimosi praktikų.